Studia w Danii

Dania oferuje szeroką gamę interesujących kierunków, które można studiować zarówno na uniwersytetach jak i dwuletnich collegach. Większość, jeśli nie wszystkie, uczelni duńskich posiada w swojej ofercie studia w języku angielskim. Ja studiowałam Marketing Management w Business Academy Aarhus i Business Administration and Modern Languages na Aarhus University (Aarhus School of Business and Social Sciences). Marketing Management oferowane przez BAA są studiami 2-letnimi po których uzyskuje się tutuł Academic Professional Degree – jest to wykształcenie wyższe zawodowe. W czasie studiów należy zdobyć 120 punktów ECTS: dużo pracuje się w grupach, nauka polega przede wszystkim na dyskusjach oraz zdobywaniu umiejętności poprzez praktykę. Pierwsze egzaminy odbyły się w sesji letniej, pod koniec roku akademickiego – czyli Ci, którzy nie czują się super komfortowo ze swoim angielskim mają cały rok na nabranie pewności i swobody w komunikowaniu się w tym języku 🙂

Po 3 semestrach należy znaleść sobie praktykę, najlepiej za granicą. Ja swoją znalazłam we własnym zakresie za pośrednictwem internetu. I tym sposobem w 2008 roku po raz pierwszy wyjechałam do Szanghaju, gdzie spędziłam fantastyczne 6 miesięcy. Moja uczelnia nagradzała dobrych studentów – otrzymałam stypendium w wysokości 7,500 zł, które pomogło mi sfinansować mój wyjazd do Chin. Było to jedno z najwyższych stypendiów wtedy przyznawanych, ale dość sporo innych studentów otrzymało stypendium w wysokości 2,500 zł bądź 5,000 zł. Nauka czasem popłaca 😉 Podczas praktyk pracuje się nad pracą dyplomową – moją było opracowanie business plan firmie, w której pracowałam.

Po tych 2-letnich studiach można kontynuować naukę na uniwersytecie (opcja „top-up degree”). Są 3 opcje do wyboru – licencjata można zrobić w rok, w 1,5 roku bądź 2 lata. Podczas top-up degree należy zdobyć kolejnych 60 punktów ECTS, dlatego im krótszy okres studiów uzupełniających, tym bardziej intensywny program. Ja wybrałam opcję 2 letnią, gdyż chciałam mieć czas na naukę j.duńskiego, na ukończenie studiów w Polsce w trybie eksternistycznym oraz na pracę w Danii na pół etatu. Jeśli ktoś chciałby studiować na jednej z wymienionych przeze mnie uczelni bądź generalnie w Danii chętnie posłużę radą.

Więcej informacji na temat studiowania i życia w Danii: http://studyindenmark.dk (w języku angielskim).

Tagged: , ,
Inline

Inline